Alumni Awards Archive

All Previous Recipients

Alumnus of the Year
1968 Lynn Rogers '54
1969 Bernice Mick '55
1970 Jack Willetts '58 (deceased)
1971 Robert (Bob) Rogers '55 (deceased)
1972 Harper Bickett '24 (deceased)
1973 Ernajean (Lockerbie) Stephenson '61
1974 James Entner '61
1975 William Pierson
1976 No Award Given
1977 M. Earle Collins (deceased)
1978 No Award Given
1979 Arnold Fruchtenbaum '66
1980 Maryalyce Jeremiah '65
1981 Walter Banks
1982 Roy Linton '39 (deceased)
1983 Joseph Stowell III '66
1984 David Jeremiah '63
1985 G. Allen Fisher '66
1986 Eleanor (Cooley) Finney '39 (deceased)
1987 James Englemann '66
1988 Robert Domokos '62
1989 Norman Nicklas '64
1990 Frank Jenista '68
1991 Rex Rogers '74
1992 Harry Sinks '38 (deceased)
1993 Maxine (Augsburger) Hague '69
1994 Michael Stephens '80
1995 Jayne (Eberling) Schooler '74
1996 Kenneth Nichols '68
1997 Craig Miller '79
1998 Loren Reno '70
1999 Jim Rickard '71
2000 Ruth (Yost) Shelpman '59
2001 Keith Willhite '80 (deceased)
2002 Dan Estes '74
2003 Dr. W. Randolph Marriott '85
2004 Jeff Montie '83
2005 Curtis '83 and Carol (Stoltzfus) Hoke '82
2006 Myron Youngman '76
2007 Randy Wilcox '81
2008 Shawn Taylor '80
2009 Nadine (Terrill) Hennesey '87
2010 DeMaurice Smith '85
2011 Harry and Echo VanderWal
2012 Jennifer (Matthews) Anderson '86
Young Alumnus of the Year
1995 Duane B. Priddy, Jr. '90
1996 Diane Lichtensteiger '81
1997 Troy Hamilton '95
1998 Kendra (King) Tsibouris '88
1999 Jim Houser '91
2000 Bobby '90 and Sara (Sweetland) '92 Hile
2001 Gerson Moreno-Riano '94
2002 Kezia McNeal '92
2003 Matthew Martens '93
2004 Laurie (Whaley) Roe '97
2005 Shari (Kregel) Gray '99
2006 Rob Moll '01
2007 Sharla Megilligan '97
2008 Jason Malone '98
2009 Stephanie Carlton '02
2010 Brandon Colas '06
2011 Cody Fisher '09
2012 Erin (Knowles) Wirsing '02
Distinguished Service Award
1984 Rodney E. Wyse '84
1985 Sandra (Millikin) Entner '59
1986 Elvin '64 & Joyce (Walker) King '64
1987 Michael DiCuirci, Sr.
1988 William Brock (deceased)
1989 Paul Gathany '63
1990 James T. Jeremiah '73H (deceased)
1991 Dwayne I. Frank '60
1992 Daniel Wetzel
1993 Mark Womack '83
1994 Harold & Margaret Green
1995 No Award Given
1996 Ernest (deceased) & Martha White
1997 Ed Spencer
1998 Dick Walker
1999 Dave Ormsbee '78
2000 Chuck McKinney
2001 Murtha Kaercher
2002 Pete Reese '60
2003 Mrs. Sherri L. Smith '88
2004 Mr. Dan Poole '80
2005 Clarence Gray '37
2006 Kelly Fath '91
2007 No Award Given
2008 Bob '88 and Dannah (Barker) '89 Gresh
2009 Rev. Marvin B. Troyer '61
2010 Joanna Stevens
2011 Bryan Waggoner '77
2012 Stephen Brown '67
Honorary Alumnus
1968 Arthur Williams (deceased)
1969 Ruth Underwood (deceased)
1970 James T. Jeremiah (deceased)
1971 Inez Milner (deceased)
1972 Donald Kyle (deceased)
1972 Gerald "Pop" Marshall (deceased)
1973 Miriam Maddox (deceased)
1974 Earl Willetts (deceased)
1975 George Lawlor (deceased)
1976 George Engelmann
1977 Jean Fisher
1978 No Award Given
1979 Myron Amstutz
1980 J. Dale Murphy
1981 Richard McIntosh (deceased)
1982 Charles & Betty Tarter
1983 Gary Kuhn
1984 Donald & Nedra Callan
1985 Beatrice "Ma" Printy (deceased)
1986 Shirley Schneider
1987 Fran Bresson
1988 J. Murray Murdoch
1989 Floyd & Anne Rietveld
1990 Pamela S. Diehl
1991 Gerald V. Smelser (deceased)
1992 Jack Cline
1993 Ruby (Lathrop) Jeremiah (deceased)
1994 Paul & Pat Dixon
1995 Albert & Joanna Stevens
1996 Robert G. Gromacki
1997 Eugene Apple
1998 Cliff Johnson
1999 Richard and Carole (deceased) Holmes
2000 Martin E. Clark
2001 David Lesko
2002 Harold Green
2003 Clyde & Jean Autio
2004 Ed Greenwood
2005 J. Wesley Baker
2006 No Award Given
2007 Lorne Scharnberg
2008 Dick Walker
2009 Kimberly S. Ahlgrim
2010 Dr. Duane Wood
2011 Travis (Lew) Gibbs
2012 Chuck McKinney
Distinguished Educator Award
1975 Robert G. Gromacki
1981 James M. Grier
1989 Larry Helmick '63
1995 J. Murray Murdoch
1998 Irene Alyn
2003 Dr. Merlin Ager '60
2004 No Award Given
2005 No Award Given
2006 Deborah (Bush) Haffey '68
2007 No Award Given
2008 No Award Given
2009 Dr. Frank Jenista '68
2010 No Award Given
2011 No Award Given
2012 Elizabeth (Ross) Shearer '70
Alumni Impact Award
2005 Van Holloway '88
2006 Tom Fite '88
2007 Paul McGrady '93
2008 Mark Irving '94
2009 Justin Spann '06
2010 Reverend Mark Fisher '84 and Karla Herdzik '05
2011 Rachel Reno '00
2012 Thomas Reed Bockman '94
One Another Mindset Award
2011 Jearl Ward '81
2012 Jeff Cook '81