Tentative 2014 Schedule

Engineering Banner 1
Camp 1 | Camp 2

Monday, June 9

3 - 5 p.m.
Registration
Miter Center

5 - 6 p.m.
Dinner
Stevens Student Center (SSC) Dining Hall

6 p.m.
Welcome and What is Engineering?
ENS 342

7 p.m.
Admissions Presentation
BTS 104

7:30 p.m.
Young's Run with Admissions Counselors
Young's Jersey Dairy, Yellow Springs, OH

10 p.m.
Devotions
McChesney and McKinney Hall

11 p.m.
Curfew
McChesney and McKinney Hall


Monday, June 23


3 - 5 p.m.
Registration
Miter Center

5 - 6 p.m.
Dinner
Stevens Student Center (SSC) Dining Hall

6 p.m.
Welcome and What is Engineering?
ENS 342

7 p.m.
Admissions Presentation
SSC Theater

7:30 p.m.
Young's Run with Admissions Counselors
Young's Jersey Dairy, Yellow Springs, OH

10 p.m.
Devotions
McChesney and McKinney Hall

11 p.m.
Curfew
McChesney and McKinney Hall
Camp 1 | Camp 2

Tuesday, June 10

7 - 8 a.m.
Breakfast
SSC Dining Hall

8 a.m.
Devotions - Dr. SanGregory
Engineering, Nursing, and Science Building (ENS) 342

8:30 p.m.
Electrical Engineering I: DC Circuits
ENS 241, 244, 342

9:15 a.m.
DC Circuits Lab
ENS 241, 244, 342

9:45 a.m.
Break
ENS

10 a.m.
DC Circuits Lab
ENS 241, 244, 342

10:30 a.m.
Electrical Engineering II: AC Circuits
ENS 241, 244, 342

11 a.m.
AC Circuits
ENS 241, 244, 342

11:45 a.m.
Camp Photo at the Rock
Outside the SSC

12 - 1 p.m.
Lunch
SSC Dining Hall

1 p.m.
AC Circuits Lab
ENS 241, 244, 342

2:15 p.m.
Break
ENS

2:30 p.m.
Group A - Circuit Fabrication
ENS 142
 
Group B - Computing Tools
ENS 151

3:45 p.m.
Group A - Computing Tools
ENS 151
 
Group B - Circuit Fabrication
ENS 142

5 - 6 p.m.
Dinner
SSC Dining Hall

6 p.m.
Free Time: SSC and Climbing Wall
SSC 240 and Fitness Registration Center

7 p.m.
Fun at the SanGregory Home
Dr. SanGregory's House
Rain Location: SSC Hive

10 p.m.
Devotions
McChesney and McKinney Hall

11 p.m.
Curfew
McChesney and McKinney Hall


Tuesday, June 24


7 - 8 a.m.
Breakfast
SSC Dining Hall

8 a.m.
Devotions - Dr. SanGregory
Engineering, Nursing, and Science Building (ENS) 342

8:30 p.m.
Electrical Engineering I: DC Circuits
ENS 241, 244, 342

9:15 a.m.
DC Circuits Lab
ENS 241, 244, 342

9:45 a.m.
Break
ENS

10 a.m.
DC Circuits Lab
ENS 241, 244, 342

10:30 a.m.
Electrical Engineering II: AC Circuits
ENS 241, 244, 342

12 p.m.
Camp Photo at the Rock
Outside the SSC

12 - 1 p.m.
Lunch
SSC Dining Hall

1 p.m.
AC Circuits Lab
ENS 241, 244, 342

2:15 p.m.
Break
ENS

2:30 p.m.
Group A - Circuit Fabrication
ENS 142
 
Group B - Computing Tools
ENS 151

3:45 p.m.
Group A - Computing Tools
ENS 151
 
Group B - Circuit Fabrication
ENS 142

5 - 6 p.m.
Dinner
SSC Dining Hall

6 p.m.
Free Time: SSC and Climbing Wall
SSC 240 and Fitness Registration Center

7 p.m.
Fun at the SanGregory Home
Dr. SanGregory's House
Rain Location: SSC Hive

10 p.m.
Devotions
McChesney and McKinney Hall

11 p.m.
Curfew
McChesney and McKinney Hall

Camp 1 | Camp 2

Wednesday, June 11

7 - 8 a.m.
Breakfast
SSC Dining Hall

8 a.m.
Devotions - Dr. Thompson
ENS 342

8:30 p.m.
Mechanical Engineering I
ENS 151

9:45 a.m.
Break
ENS

10 a.m.
Mechanical Engineering II
ENS 151

11:45 - 12:30 p.m.
Lunch
SSC Dining Hall

12:30 p.m.
Field Trip - U.S. Air Force Museum
Dayton, OH

5 - 6 p.m.
Dinner
SSC Dining Hall

6 p.m.
Cardboard Boat Design and Build
ENS

8:45 p.m.
Boat Race
Cedar Lake

10 p.m.
Devotions
McChesney and McKinney Hall

11 p.m.
Curfew
McChesney and McKinney Hall


Wednesday, June 25


7 - 8 a.m.
Breakfast
SSC Dining Hall

8 a.m.
Devotions - Dr. Kohl
ENS 342

8:30 p.m.
Computer Engineering I
ENS 241, 244, 342

9:45 a.m.
Break
ENS

10 a.m.
Computer Engineering II
ENS 241, 244, 342

12 - 1 p.m.
Lunch
SSC Dining Hall

1 p.m.
Field Trip - Yamada USA
South Charleston, OH

4:30 p.m.
Picnic dinner at Legacy Center
Xenia, OH

4:30 p.m.
Low Ropes Course at Legacy Center
Xenia, OH

10 p.m.
Devotions
McChesney and McKinney Hall

11 p.m.
Curfew
McChesney and McKinney Hall

Camp 1 | Camp 2

Thursday, June 12

7 - 8 a.m.
Breakfast
SSC Dining Hall

8 a.m.
Devotions - Dr. Kohl
ENS 342

8:30 p.m.
Computer Engineering I
ENS 151

9:45 a.m.
Break
ENS

10 a.m.
Computer Engineering II
ENS 151

12 - 1 p.m.
Lunch
SSC Dining Hall

12:30 p.m.
Field Trip - Yamada USA
South Charleston, OH

4:30 p.m.
Picnic Dinner at Legacy Center
Xenia, OH

5 p.m.
Low Ropes Course at Legacy Center
Xenia, OH

10 p.m.
Devotions
McChesney and McKinney Hall

11 p.m.
Curfew
McChesney and McKinney Hall


Thursday, June 26


7 - 8 a.m.
Breakfast
SSC Dining Hall

8 a.m.
Devotions - Dr. Thompson
ENS 342

8:30 p.m.
Mechanical Engineering I
ENS 151

9:45 a.m.
Break
ENS

10 a.m.
Mechanical Engineering II
ENS 151

11:45 - 12:30 p.m.
Lunch
SSC Dining Hall

12:30 p.m.
Field Trip - U.S. Air Force Museum
Dayton, OH

5 - 6 p.m.
Field Trip - U.S. Air Force Museum
Dayton, OH

6 p.m.
Cardboard Boat Design and Build
ENS

8:45 p.m.
Boat Race
Cedar Lake

10 p.m.
Devotions
McChesney and McKinney Hall

11 p.m.
Curfew
McChesney and McKinney Hall

Camp 1 | Camp 2

Friday, June 13

7 - 8 a.m.
Breakfast
SSC Dining Hall

8 a.m.
Devotions - Dr. Shomper
ENS 342

8:30 p.m.
Computer Science I
ENS 342

9:45 a.m.
Break
ENS

10 a.m.
Computer Science II
ENS 342

12 - 1 p.m.
Lunch
SSC Dining Hall

1 p.m.
Truss Design Competition
ENS 144

2 p.m.
Wrap-Up, Evaluations, and Q&A Session
ENS 342

2:30 p.m.
Check-Out
Miter Center


Friday, June 27


7 - 8 a.m.
Breakfast
SSC Dining Hall

8 a.m.
Devotions - Dr. Shomper
ENS 342

8:30 p.m.
Computer Science I
ENS 342

9:45 a.m.
Break
ENS

10 a.m.
Computer Science II
ENS 342

12 - 1 p.m.
Lunch
SSC Dining Hall

1 p.m.
Truss Design Competition
ENS 144

2 p.m.
Wrap-Up, Evaluations, and Q&A Session
ENS 342

2:30 p.m.
Check-Out
Miter Center