One Thousand Days Transformed - The Campaign for Cedarville
Student nurses taking care of dummy patients.

Alumni Awards Archive

All Previous Recipients

Alumnus of the Year
1968Lynn Rogers ’54
1969Bernice Mick ’55
1970Jack Willetts ’58 (deceased)
1971Robert (Bob) Rogers ’55 (deceased)
1972Harper Bickett ’24 (deceased)
1973Ernajean (Lockerbie) Stephenson ’61
1974James Entner ’61
1975William Pierson
1976No Award Given
1977M. Earle Collins (deceased)
1978No Award Given
1979Arnold Fruchtenbaum ’66
1980Maryalyce Jeremiah ’65
1981Walter Banks
1982Roy Linton ’39 (deceased)
1983Joseph Stowell III ’66
1984David Jeremiah ’63
1985G. Allen Fisher ’66
1986Eleanor (Cooley) Finney ’39 (deceased)
1987James Englemann ’66
1988Robert Domokos ’62
1989Norman Nicklas ’64
1990Frank Jenista ’68
1991Rex Rogers ’74
1992Harry Sinks ’38 (deceased)
1993Maxine (Augsburger) Hague ’69
1994Michael Stephens ’80
1995Jayne (Eberling) Schooler ’74
1996Kenneth Nichols ’68
1997Craig Miller ’79
1998Loren Reno ’70
1999Jim Rickard ’71
2000Ruth (Yost) Shelpman ’59
2001Keith Willhite ’80 (deceased)
2002Dan Estes ’74
2003Dr. W. Randolph Marriott ’85
2004Jeff Montie ’83
2005Curtis ’83 and Carol (Stoltzfus) Hoke ’82
2006Myron Youngman ’76
2007Randy Wilcox ’81
2008Shawn Taylor ’80
2009Nadine (Terrill) Hennesey ’87
2010DeMaurice Smith ’85
2011Harry and Echo VanderWal
2012Jennifer (Matthews) Anderson ’86
2013Valerie (Dell) Huber ’80
2014Daniel Petek ’87
2015Georgia (Hickman) Purdom ’94
2016Paula Faris-Krueger ’97
2017Dr. Peter Lillback '74
2018Wesley '84 and Dawn (Staley) Polsdorfer '84
2019Don Lough, Jr. '87
2020Dick Blanc '82
2021Dannah Gresh '89
2022Chip Bernhard '77
Young Alumnus of the Year
1995Duane B. Priddy, Jr. ’90
1996Diane Lichtensteiger ’81
1997Troy Hamilton ’95
1998Kendra (King) Tsibouris ’88
1999Jim Houser ’91
2000Bobby ’90 and Sara (Sweetland) ’92 Hile
2001Gerson Moreno-Riano ’94
2002Kezia McNeal ’92
2003Matthew Martens ’93
2004Laurie (Whaley) Roe ’97
2005Shari (Kregel) Gray ’99
2006Rob Moll ’01
2007Sharla Megilligan ’97
2008Jason Malone ’98
2009Stephanie Carlton ’02
2010Brandon Colas ’06
2011Cody Fisher ’09
2012Erin (Knowles) Wirsing ’02
2013Joshua Bailey ’04
2015Jesse Lear ’09 and Travis Smith ’09
2016AJ ’07 and Alison (Kearney) Clemans ’10
2017Joy Summers '10
2018Kristen (Craig) Zeigler '14
2019Jerica (Ward) Lamar '09
2020Asherita CiuCiu '10
2021Matthew McLain '12
2022Danny Baron '14
Distinguished Service Award
1984Rodney E. Wyse ’84
1985Sandra (Millikin) Entner ’59
1986Elvin ’64 & Joyce (Walker) King ’64
1987Michael DiCuirci, Sr.
1988William Brock (deceased)
1989Paul Gathany ’63
1990James T. Jeremiah ’73H (deceased)
1991Dwayne I. Frank ’60
1992Daniel Wetzel
1993Mark Womack ’83
1994Harold & Margaret Green
1995No Award Given
1996Ernest (deceased) & Martha White
1997Ed Spencer
1998Dick Walker
1999Dave Ormsbee ’78
2000Chuck McKinney
2001Murtha Kaercher
2002Pete Reese ’60
2003Mrs. Sherri L. Smith ’88
2004Mr. Dan Poole ’80
2005Clarence Gray ’37
2006Kelly Fath ’91
2007No Award Given
2008Bob ’88 and Dannah (Barker) ’89 Gresh
2009Rev. Marvin B. Troyer ’61
2010Joanna Stevens
2011Bryan Waggoner ’77
2012Stephen Brown ’67
2013Christopher Byus ’08
2014Robert Rohm ’68
2015W. David Warren ’64
2016No Award Given
2017John McGillivray
2018No Award Given
2019No Award Given
2020Pam Johnson
2021No Award Given
2022Paul Ware
Honorary Alumnus
1968Arthur Williams (deceased)
1969Ruth Underwood (deceased)
1970James T. Jeremiah (deceased)
1971Inez Milner (deceased)
1972Donald Kyle (deceased)
1972Gerald "Pop" Marshall (deceased)
1973Miriam Maddox (deceased)
1974Earl Willetts (deceased)
1975George Lawlor (deceased)
1976George Engelmann
1977Jean Fisher
1978No Award Given
1979Myron Amstutz
1980J. Dale Murphy
1981Richard McIntosh (deceased)
1982Charles & Betty Tarter
1983Gary Kuhn
1984Donald & Nedra Callan
1985Beatrice "Ma" Printy (deceased)
1986Shirley Schneider
1987Fran Bresson
1988J. Murray Murdoch
1989Floyd & Anne Rietveld
1990Pamela S. Diehl
1991Gerald V. Smelser (deceased)
1992Jack Cline
1993Ruby (Lathrop) Jeremiah (deceased)
1994Paul & Pat Dixon
1995Albert & Joanna Stevens
1996Robert G. Gromacki
1997Eugene Apple
1998Cliff Johnson
1999Richard and Carole (deceased) Holmes
2000Martin E. Clark
2001David Lesko
2002Harold Green
2003Clyde & Jean Autio
2004Ed Greenwood
2005J. Wesley Baker
2006No Award Given
2007Lorne Scharnberg
2008Dick Walker
2009Kimberly S. Ahlgrim
2010Dr. Duane Wood
2011Travis (Lew) Gibbs
2012Chuck McKinney
2013Charles (Chuck) and Carolyn Barth
2014June Perry
2015Wayne Dickason M.D.
2016Phil and Pam Black
2017Bill and Nora Bolthouse
2018Roger and Charlotte Kuriger
2019Warren and Betty Wiersbe
2020Mary Ann Stevens
2021Deforia Lane
2022No Award Given
Distinguished Educator Award
1975Robert G. Gromacki
1981James M. Grier
1989Larry Helmick ’63
1995J. Murray Murdoch
1998Irene Alyn
2003Dr. Merlin Ager ’60
2004No Award Given
2005No Award Given
2006Deborah (Bush) Haffey ’68
2007No Award Given
2008No Award Given
2009Dr. Frank Jenista ’68
2010No Award Given
2011No Award Given
2012Elizabeth (Ross) Shearer ’70
2013No Award Given
2014No Award Given
2015James Phipps ’68
2016John Whitmore and Steven Gollmer
2017No Award Given
2018Lynn Brock '68
2019No Award Given
2020No Award Given
2021No Award Given
2022No Award Given
Alumni Impact Award
2005Van Holloway ’88
2006Tom Fite ’88
2007Paul McGrady ’93
2008Mark Irving ’94
2009Justin Spann ’06
2010Reverend Mark Fisher ’84 and Karla Herdzik ’05
2011Rachel Reno ’00
2012Thomas Reed Bockman ’94
2013Aaron Cook ’99
2014Naomi Washatka ’10
2015No Award Given
2016No Award Given
2017No Award Given
2018No Award Given
2019No Award Given
2020No Award Given
2021No Award Given
2022No Award Given
One Another Mindset Award
2011Jearl Ward ’81
2012Jeff Cook ’81
2013Gregory Dyson ’98
2014Brian Dye ’99
2015No Award Given
2016No Award Given
2017Dr. Walter Strickland '06
2018Timothy Ware '98
2019No Award Given
2020No Award Given
2021No Award Given
2022No Award Given